Universitatea Cluj a învins-o pe Dinamo Bucureşti în prima manşă a barajului de menţinere în Liga 1. Şepcile roşii au câştigat cu scorul de 2-0 pe Cluj Arena. Returul are loc pe 28 mai, în Ştefan cel Mare, la ora 20:30.
Dinamo este cu un picior în „Groapă” după ce a fost învinsă în turul barajului de menţinere/promovare în Liga 1 de către U Cluj.
Clujenii au dominat prima repriză şi au înscris în minutul 14, marcatorul fiind Martin Remacle.
Dinamoviştii s-au întors mai motivaţi de la vestiare şi au avut mai multe ocazii de gol, inclusiv două bare.
În minutul 72 Ely Fernandes de la U Cluj a intrat tare şi a primit al doilea cartonaş galben, lăsându-şi echipa în zece oameni. Dar chiar şi cu un om în avantaj, Dinamo nu a reuşit să găsească spaţiul porţii.
În minutul 83 Alexandru Boiciuc a înscris pe contraatac şi a stabilit scorul meciului. Peste 15.000 de suporteri au fost prezenţi la meci, cele două echipe având galeriile înfrăţite.