gazduire web create web design

Simona Halep este în turul secund la Bad Homburg

Simona Halep (30 de ani, 19 WTA) a trecut astăzi de Katerina Siniakova (26 de ani, 63 WTA), în primul tur al turneului pe iarbă de la Bad Homburg.

Românca, favorită 4, a dispus de adversara din Cehia cu scorul 4-6, 6-3, 6-4. Românca a fost condusă cu set şi 0-3 în manşa secundă, dar a reuşit să revină. La scorul de 4-3 pentru Simona, în setul 2, adversara a cerut time-out medical.

Halep va juca în turul secund împotriva slovenei Tamara Zidansek (58 WTA). Partida va avea loc miercuri, la o oră ce va fi anunţată ulterior de organizatori.

Simona venea după semifinala pierdut la Birmingham, iar Siniakova a câştigat finala de dublu la Berlin, după ce la simplu a pierdut în primul tur la Bianca Andreescu, 1-2 la seturi.