Mihaela Buzărnescu, victorie şi calificare în turul doi la Wimbledon. Câţi bani a câştigat

gazduire web create web design

Jucătoarea română Mihaela Buzărnescu (127 WTA) se alătură Soranei Cîrstea şi Irinei Begu în turul secund al tabloului principal de la Wimbledon, după ce a învins în primul tur pe sportiva germană Nastasja Mariana Schunk (154 WTA).

Buzărnescu a avut nevoie de o oră şi 17 minute pentru a o învinge pe Schunk, în două seturi, cu 6-4, 6-2.

Românca a început bine şi a dus scorul la 3-0, cu două break-uri şi, chiar dacă a cedat şi ea serviciul o dată, a reuşit să închidă setul fără emoţii. Setul secund l-a început tot cu un break, dublat la 4-2 de încă unul, graţie cărora a încheiat socotelile în 77 de minute.

În turul secund, Buzărnescu va juca cu câştigătoarea dintre Coco Gauf şi Gabriela Ruse. Prezenţa în turul doi îi asigură lui Buzărnescu un premiu în bani de 90.480 euro.